Snowboard: 6 korzyści z przygotowania fizycznego przed sezonem zimowym

Przygotuj się do sezonu snowboardowego dzięki treningowi na desce surfingowej


Odpowiedni sprzęt snowboardowy czy narciarski jest równie ważny jak właściwy trening fizyczny. Jeśli należysz do grona tzw. „snowboarderów lub narciarzy sezonowych”, którzy przez cały rok nic nie ćwiczą i prowadzą głównie siedzący tryb życia musisz wiedzieć jakie są korzyści z wcześniejszego przygotowania ciała i organizmu do sezonu zimowego.

Korzyści z dobrego przygotowania fizycznego przed sezonem zimowym:

1. Zmniejszenie w dużym stopniu ryzyka urazów i kontuzji,
2. pomoc w osiągnięciu lepszej techniki jazdy,
3. dłuższa i intensywniejsza jazda,
4. większa przyjemność z uprawiania sportu,
5. mniejsze ryzyko przeciążenia stawów i mięśni,
6. pomoc w zrzuceniu zbędnych kilogramów.

Co łączy snowboard i surfing?

Zarówno snowboard choć także narciarstwo są sportem podobnie jak surfing wymagającym pracy wielu stawów i grup mięśniowych. Ponadto ważne jest utrzymanie równowagi na desce zarówno na śniegu jak i na wodzie. Musisz znaleźć równowagę przy każdym ruchu na desce surfingowej, a to jest dokładnie to samo, co musisz zrobić, gdy jedziesz na desce snowboardowej. Jeśli nie jesteś w stanie jej utrzymać możesz być pewny, że upadniesz. Stacjonarny trening na desce surfingowej SURFOFF to jedyna metoda treningu, w której możesz wyćwiczyć równowagę, a także wzmocnić stawy i mięśnie stojąc na niestabilnej płaszczyźnie deski surfingowej.

Kontrola mięśni głębokich

Kontrola mięśni głębokich ciała czy inaczej zwanych stabilizujących jest absolutnie kluczowa w sposobie kontrolowania twojej deski snowboardowej, więc musisz wcześniej wzmocnić mięśnie głębokie dla poprawy swojej sylwetki podczas jazdy. Dlatego warto skupić się na ćwiczeniach stabilności ogólnej, czyli ćwiczeń wzmacniających mięśnie głębokie – core – ponieważ stanowią solidną podstawę i bazę przez którą kontrolowane są wszystkie ruchy człowieka. Systematyczne wzmacnianie tych mięśni to wzmocnienie całego ciała, ale może też zapobiec wielu urazom i kontuzjom. Trening na powierzchni niestabilnej deski treningowej to idealne sposób na efektywny trening mięśni głębokich tułowia.

Snowboard_kontrola_miesnie_glebokie_trening 1
blog_wzmocnienie_nogi_snowboard 2

Mięśnie nóg

Snowboard to sport dość intensywny, szczególnie na twoich ud. Podczas jazdy musisz zaangażować wszystkie mięśnie nóg, aby skręcać deską, a nawet kiedy poruszasz się prosto, będziesz musiał trzymać kolana zgięte i podtrzymywać ciężar swojego ciała, cały czas będąc gotowym do zmiany kierunku, zwolnienia lub zatrzymania się.
Trening metodą SURFSET naprawdę trenuje wszystkie główne grupy mięśni w twoich nogach, a niestabilność deski treningowej zapewnia trenowanie ich w taki sposób, który pozwala ci dostosować się i reagować na dynamiczne ruchy.
W tym samym czasie, snowboardziści muszą mieć mocne stawy skokowe. Po pierwszych treningach SURF OFF na desce surfingowej można sobie uświadomić sobie nagle, że faktycznie istnieją mięśnie kontrolujące staw skokowy. Są one faktycznie mocno zaangażowane podczas treningu na desce SURFSET.
Trening na niestabilnej powierzchni deski surfingowej to absolutnie doskonały sposób na zwiększenie stabilizacji mięśni stóp i stawu skokowego, aby zapobiec kontuzjom. Jest to tym ważniejsze, że skręcenie kostki jest jednym z najczęstszych obrażeń odniesionych przez snowboardzistów.

Siła ramion

Jeśli będziesz dopiero uczyć się jazdy na snowboardzie zdecydowanie będziesz potrzebować silnych ramion. Zapewniam, że docenisz wszystkie planki, pompki i dipy, które zrobiłeś na kiedy będziesz wstawał ze śniegu z powrotem na nogi. Po prostu musisz to wiedzieć – będziesz potrzebować wiele siły i wytrzymałości w swoich ramionach, aby wstać. A kiedy się uczysz, będziesz miał dużo czasu, więc musisz się przyzwyczaić do wstawania. Ćwiczenia celujące w ramiona są podstawowym elementem każdej sesji treningowej SURF OFF przy użyciu deski surfingowej SURFSET.

blog_wzmocnienie_ramiona_snowboard 3

Czas na trening przed sezonem zimowym

Warto zadbać o przygotowanie się do sezonu zimowego z odpowiednim wyprzedzeniem. Dobrze zaplanowany trening przygotowujący nas do sezonu powinien trwać minimum 6-8 tygodni a najlepiej jeśli poświęcimy mu około 3 miesięcy.

IMG_2475 4